31 yıllık hastanede mühendislik rekoru

EMELİ 31 yıl önce, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan hastane binası, iki yıl önce Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Ek Binası olarak hizmet vermeye başladı. Yapımı yıllar süren inşaat 2020’de tamamlandı.

31 yıllık hastanede mühendislik rekoru

Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Maltepe Başıbüyük’teki Prof. Dr. Asaf Ataseven ek binasının temellerinde tarihi bir rekor yatıyor.

Temelleri 1991 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan hastane binası, ilk inşa edildiğinde deprem yönetmeliğine uygun olmadığı için, 1999 depreminden sonra üç farklı tarihte çıkarılan yeni deprem yönetmeliklerine göre yeniden dizayn edildi ve deprem güçlendirilmeleri yapıldı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜHENDİSLİK OPERASYONLARINDAN BİRİ

Son olarak 2012 yılında mühendislik tarihinde çok önemli bir değişime daha sahne oldu ve 16 bloktan oluşan 113 bin metrekarelik devasa binanın üzerinde durduğu 827 kolon, özel statik hesaplarla tek tek kesildi, 9.5 richter ölçeğindeki depreme bile dayanabilecek şekilde, sismik izolatörler yerleştirildi.

9,5 RİCTER ÖLÇEĞİNDEKİ DEPREME DAYANIKLI

Kesilerek geçici olarak askıya alınan her bir kolona izolatör yerleştirilmesi ise üç saat içinde gerçekleştirildi. Binanın kolonları, bu izolatörler sayesinde deprem sırsında her yöne yaklaşık 19 santimetreye kadar salınım yapabiliyor. Tüm kolonların izolatörle donatılması ise tam 1,5 yıl sürdü.

İKİ HASTANEYLE BERABER TOPLAM YATAK KAPASİTESİ 1260 OLDU

İnşaatı bir durup bir başlayan, 28 yıla yayılan hastanenin açılışı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pandemi döneminde hızla hizmete alınması talimatını vermesiyle sürecin hızlanması sonucu Haziran 2020’de gerçekleştirildi.

Başta sadece pandemi hastaları için hizmet verilen hastanede, geçtiğimiz 14 Mart Tıp Bayramı’nda ilk ameliyatlar yapılarak artık pek çok branşta, Kovid dışı hastalara da hizmet verilmeye başlandı.

Binanın inşaat sürecindeki tarihi detayları ilk kez Demirören Haber Ajansı’na anlatan Hastane Başhekimi Prof. Dr. Hakan Gündüz, “inşaatı bittikten sonra izolatör yerleştirilen dünyadaki en büyük bina” olması nedeniyle, uluslararası bir kanalın hastane hakkında belgesel çekimi yaptığını da söyledi.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir