Bakan Muş: En yüksek Eylül ayı ihracatına ulaşıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bakan Muş Eylül ayında ihracatta rekor kırıldığını belirterek “İhracatımız yüzde 9,2 artışla 22.6 milyar dolar olmuştur. İlk 9 ayda aylık olarak en yüksek rakamlara ulaşmış bulunuyoruz.” dedi.

Bakan Muş: En yüksek Eylül ayı ihracatına ulaşıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, eylül ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bakan Muş “Geride bıraktığımız Eylül ayında ihracatımız yüzde 9,2 artışla 22.6 milyar dolar olmuştur. Bu rakam ulaştığımız en yüksek Eylül ayı ihracat rakamıdır. İlk 9 ayda aylık olarak en yüksek rakamlara ulaşmış bulunuyoruz. Ocak-Eylül ihracatımı yüzde 17 artışla 188,2 milyar dolar seviyesine çıkarak oldukça güçlü performans göstermiştir. Eylül ayında dış ticaret hacmimiz 55,6 milyar dolara ulaşmıştır” dedi.

Bakan Muş’un açıklamaları şöyle:

“Artan borçlanma maliyetleri küresel ekonomideki yüksek borçlanma oranlarına sahip şirket ve ülkeler için risk oluşturmaya başlamıştır. Ekonomide böylesine ciddi sorunların var olduğu ortamda, gerilimler işbirliğini güçleştirmekte ve sorunları körüklemektedir. Karadeniz’in öte kıyısında yaşanan savaşın bir an önce sona ermesi ve küresel ekonomiye etkilerinin en aza indirilmesi için İstanbul Mutabakatı olası gıda krizinin önüne geçmiştir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir