Birgün: 6 bin MS hastası ilaçsız kaldı

Türkiye’de 6 bin Multipl Skleroz (MS) hastasının kullandığı ve muadili olmayan ilacın ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından durdurulduğu iddia edildi.

Birgün: 6 bin MS hastası ilaçsız kaldı

Birgün’den Timur Soykan’ın haberine göre,  6 bin MS hastasının kullandığı Ocrevus isimli ilacın SGK tarafından ödemesi durduruldu. MS hastaları, muadili olmayan ilaca 31 Mayıs 2023’ten beri ulaşamıyor, eczaneler ödeme listesinde görünmediği için ilacı veremiyor.

SGK tarafından geri ödemeye alınması ya da çıkarılması için bakanlığın imzası ya da Sağlık Uygulama Tebliği gerekli olan ilaç, SGK reçete onay ve provizyon sistemi MEDULA’da pasife alındı. Bir iddiaya göre, SGK ile ilaç firması arasında anlaşmazlık var. Ancak bu durum binlerce insanın sağlığında geri dönülmez çok büyük sorunlara neden olabilir.

Türkiye MS Derneği, ciddi mağduriyetlerin yaşanabileceğini belirterek sorunun bir an önce çözülmesi çağrısı yaptı. Türkiye MS Derneği, hastalığın ilerlemesine karşı yüzde 85 oranında etkili olan ilacın kritik önemde olduğunu belirtti. Hastalar ve yakınları ise, CİMER’e başvurarak ilacın yeniden verilmesini istiyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir