Bursa’da gemi battı! Cansız bedenin kimliği belli oldu

Marmara Denizi açıklarında batan Batuhan A. isimli gemide kaybolan 5 mürettebatı arama çalışmaları 6’ncı gününde de devam ediyor. Bugün çalışmalara Sualtı Savunma (SAS) komandolarından dalgıçlar da katılarak toplam sayı 30’a çıktı. Balıkçı tekneleri ise 3,5 mil açıkta belirlenen bölgelerde arama çalışmalarına destek veriyor. Vali Mahmut Demirtaş yaptığı açıklamada, “bölgeye 1 adet İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın sevk edildiğini” ifade etti. 6 kişilik mürettebatı için başlatılan arama kurtarma çalışması devam ederken bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp 4 kişi ise aranıyor. Gemiden çıkartılan cansız bedenin gemi batarken eşine video gönderen Hüseyin Tutuk’a ait olduğu tespit edildi.

Bursa’da gemi battı! Cansız bedenin kimliği belli oldu

5 gün önce Marmara Denizi’nin açıklarında, İmralı Adası’nın ise güneybatısında batan bin 250 ton mermer tozu yüklü olan Batuhan A gemisinde 6 mürettebat bulunuyordu. 6 mürettebattan aşçı Zeynep Kılınç’ın cansız bedeni, 3 gün önce dalgıçlar tarafından gemide bulunmuştu. Batuhan A. gemisindeki aramalar, 6. gününde sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte 571 personel ile havadan, karadan ve denizden hız kazandı.

SAS KOMANDOLARI DAHİL TOPLAM 30 DALGIÇ DESTEK VERİYOR
Arama çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Sualtı Savunma (SAS) komandolarından 4 dalgıç destek veriyor.

Toplam 30 dalgıç bölgede arama kurtarma çalışmaları gerçekleştiriyor. Karacabey ve Balıkesir’in Bandırma ilçelerinde limanlarda bulunan yaklaşık 13 balıkçı teknesi kendilerine verilen bölgede kıyıdan 3,5 mil açıkta arama-tarama çalışmaları yaparak destek veriyor. TCG Akın gemisi ise kıyıdan yaklaşık 5.5 mil açıklıkta faaliyet yürüttüğü öğrenildi. İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı timler sahil kesimlerinde yaya olarak arama çalışmaları yapıyor.

Öte yandan, 4 savcının yürüttüğü soruşturmada GSM şirketlerinden, geminin 6 mürettebatının son telefon görüşmeleri ve mesajlarına ilişkin HTS kayıtları istendiği öğrenildi.

 

BALIKÇI TEKNELERİ DESTEK VERİYOR
Karacabey ile Balıkesir’in Bandırma ilçelerinde Sahil Güvenlik Komutanlığının koordinesinde belirlenen bölgelerde 13 balıkçı teknesi arama çalışmalarına destek veriyor.

Kurşunlu Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yaşar Köseoğlu, “Biz ilk günden söyledik yardımcı oluruz diye. Bugün tekneler ve bizim kendi teknemiz ile aramaya katıldık. Allah’ın izniyle bulunacağını düşünüyorum” dedi.

BÖLGEYE İHA SEVK EDİLDİ
Bursa Valisi Mahmut Demirtaş gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bölgeye 1 adet İnsansız Hava Aracı (İHA) sevk edildiğini ve SAS komandolarının gemide son kalan alan olan makine dairesine girmek üzere ayrıca dalgıçların 12.dalışının bittiğini ve 13.dalışa başlamak üzere olduklarını” ifade etti.

BİR CANSIZ BEDEN DAHA BULUNDU

Dalgıçlar, 51 metre derinlikte denizin tabanına oturan kargo gemisinin enkazına dün yaptığı iki dalışın ardından bugün tekrar bir dalış gerçekleştirdi. Dalışta bir cansız bedene daha ulaşıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı dalgıçların 17 Şubatta gerçekleştirdiği 2 dalışta, gemide aşçı olarak çalışan 33 yaşındaki Zeynep Kılınç’ın cansız bedeni, dalgıçlar tarafından çıkarılmıştı.

KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Ulaşılan cansız bedenin, gemi batarken eşine video gönderen Hüseyin Tutuk’a ait olduğu öğrenildi. Tutuk’un cansız bedeni, Bursa Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir