Bursa’ya ikinci otoyol: Kuzey Çevre Yolu nereden geçecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun “Bursa’ya 40 kilometre civarında yeni bir otoyol yapacağız.” sözleriyle duyurduğu projenin ayrıntıları ortaya çıktı.

Bursa’ya ikinci otoyol: Kuzey Çevre Yolu nereden geçecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, İstanbul-İzmir otoyolunun artık Bursa’nın şehir merkezinde kalan çevre yolundan geçmeyeceğini belirterek, “40 kilometre civarında yeni bir otoyol yapacağız.” dedi.

TGRT Haber canlı yayınında açıklamalarda bulunan Uraloğlu, İstanbul-İzmir otobanında en yoğun bölgenin Bursa olduğuna dikkat çekti.

URALOĞLU: BURSA’DA İKİNCİ OTOYOL

Bursa çevre yolunun şehir içi yol gibi kaldığını söyleyen Bakan Uraloğlu, “Günlük araç geçişleri 100 binleri geçti. Orada daha kuzeyden ikinci bir otoyol projesine başlandı. Orayı çözeceğiz. 40 kilometre civarında yeni bir otoyol yapacağız. Bursa geçişini kapsayacak bir otoyol olacak. İstanbul’dan gelip Osmangazi Köprüsü’nü geçip Bursa’ya girişte, yani Ovakça yakınlarında mevcut çevre yoluna gelmeden kuzeyden ayrılıp Bursa’yı kucaklayıp Susurluk istikametine doğru gidip bağlayacak olan bir yeni yol yapıyoruz. Başladık. Burayı rahatlatmış olacağız.” diye konuştu.

Uraloğlu’nun “Başladık” dediği “Bursa Kuzey Çevre Yolu”nun detaylarını Olay gazetesi başyazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesinde aktardı.

Bursa Kuzey Çevre Yolu’nun 31 km. olarak planladığını belirten Yılmaz, şu ayrıntıları verdi:

İŞTE 31 KM’LİK BURSA KUZEY ÇEVRE OTOYOLU

“Ovaakça’da 2 bin 144 metre, Çağrışan’da 349 metre, Bademli’de 670 metre uzunluğunda üç tünel ile toplam uzunlukları 9 bin 123 metre olan 15 viyadük yer alıyor.

Konaklı yakınında Nilüfer Çayı üzerine 265 metre uzunluğunda köprü öngörülüyor.

İstanbul yönünden gelişte, Ovaakça gişelerinden önce yol sağa ayrılıp Çağlayanköy, Ahmetbey ve Aksungur’un kuzeyindeki yamaçtan ilerleyecek. Mudanya Üniversitesi yakınlarına yapılacak tünelden çıkıp, viyadükle Mudanya Yolu’nu geçecek.

Bademli Tüneli ile devam edip Mürsel, Ülkü, Dedeköy, Küçükyenice’den ilerleyecek. Balabancık ve Çekrice kuzeyinden geçip Konaklı’da otoyolla buluşacak.

Mudanya Yolu’na da kavşakla bağlanacak.”

Kuzey Çevre Yolu’nu, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu müteahhitleri Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay firmalarının Otoyol A.Ş. işletmeciliğinde oluşturduğu konsorsiyum yapacak.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir