CHP Bursa’dan emeklilere miting çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanlığı tarafından emeklilerin sorunlarını dile getirmek amacıyla Kent Meydanı önünde basın açıklaması düzenledi. Ankara’da gerçekleştirilecek olan emeklilik mitingine katılım çağrısında bulunan CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

CHP Bursa’dan emeklilere miting çağrısı

Haber: SİMLANUR İNCE
Kamera: MESUT ERDOĞAN

CHP Bursa İl Başkanlığı, emeklilerin taleplerini ve sorunlarını kamuoyuna duyurmak amacıyla Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyon emekli vatandaşın sesini duyurmak ve taleplerini dile getirmek amacıyla toplandıklarını belirten CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, “Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşama mahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız” ifadelerini kullandı.

“10 BİN LİRA AYLIKLA HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞAN MİLYONLARCA EMEKLİ İÇİN YOKSULLUĞU BİLE LÜKS HALE GETİRDİLER”

Yeşiltaş, “5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız. Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar .Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler” şekline konuşarak sözlerini sürdürdü.

“EMEKLİLERİMİZ OTELİN MUTFAĞINDA BULAŞIK YIKIYOR”

En düşük emekli maaşının, yılın ilk 4 ayında eridiğini vurgulayan Yeşiltaş, “Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, “Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı”nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor” diye konuştu.

“EMEKLİLERİMİZLE OMUZ OMUZA OLMAK İÇİN ANKARA’DA TOPLANACAĞIZ”

Emeklinin tatil yapmak istediğinde KYK’nın 8 kişilik odalarına mecbur bırakıldığının altını çizen Yeşiltaş, “Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor! Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda- enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız” dedi.

“İNTİBAK YASASINI HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ GÜN KAZANDIK DİYECEĞİZ”

Emekli maaşlarının asgari ücretle aynı seviyeye gelene kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirten Yeşiltaş, “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’da Ankara’da Tandoğan Meydanı’na bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir