Siber güvenlik uzmanları, Android platformunda kullanıcıların güvenliğini tehdit eden ve kredi kartınızdan izinsiz bir biçimde para çeken uygulamalar listesi hazırladı. Bu listede, daha önce kullanmış olduğunuz veya halen kullandığınız farklı uygulamalar yer alabilir. Bu sebeple yayınlanan listeyi kontrol etmenizde ve telefonunuzda bulunup bulunmadığına göz atmanızda fayda var.

Son aylarda yaşanan siber saldırılar ve kullanıcıların veri gizliliğini ihlal eden uygulamaların varlığı kullanıcıları endişelendiriyor. Uygulamalardaki ve işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarırndan faydalanan, bunun yanı sıra yine Android kullanıcılarının dikkatsizliğinden yararlanan bir takım uygulamalar hem kişisel verileri çalabiliyor hem de maddi zarar oluşturabiliyor.

kredi-kartinizdan-izinsiz-para-ceken-uygulamalar-2

Siber güvenlik uzmanları tarafından yayınlanan bu uygulama listesinde, Instagram üzerinden profil fotoğrafı indirebileceğiniz uygulamalardan, basit not tutma ve el feneri uygulamalarına kadar masum görünen birçok farklı uygulama mevcut. Bu anlamda, uygulamanın amacı ve boyutu ne olursa olsun, güvenilir olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

BKM tarafından yayınlanan Mayıs 2024 basın bülteni, Türkiye’deki kart kullanımı ve ödeme sistemlerine ilişkin kapsamlı veriler sundu

SİLMENİZ GEREKEN UYGULAMALAR

 1. High
 2. Speed Camera
 3. Smart Task Manager
 4. Flashlight+
 5. K-Dictionary
 6. Quick Note
 7. Currency Converter
 8. Joycode
 9. EzDica
 10. Instagram Profile Downloader
 11. Ez Notes
 12. A Calculator

Sizler bu uygulamalardan kaçına sahiptiniz? Daha önce benzer bir durumlar karşılaştınız mı? Eğer sizin de kartınızdan izinsiz para çeken herhangi bir uygulama varsa, bizlerle sosyal medya hesaplarımızdan ve yorumlarda paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen.