‘Sanatı kalıplara hapseden ideolojileri reddediyoruz’

2022 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri sahiplerini buldu. Ankara’daki ödül törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Kültür ve sanat dünyasında ideolojik dayatlamalara karşı olduklarını belirten Erdoğan, “Türkiye’nin zengin kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz. Sanatı kalıplara hapseden ideolojileri kabul etmiyoruz.” dedi.

‘Sanatı kalıplara hapseden ideolojileri reddediyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 Yılı Özel Ödülleri törenine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçıları belli ideolojik kalıplara hapseden mahalle baskısını reddediklerini belirterek, sanat ve kültür dünyasının mahalle baskısından kurtuldukça çeşitlendiğini ve özgürleştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

“Bu ödülleri gençlerimizi teşvik etme yanında, sahip olduğumuz kıymetlerin tanınması açısından da önemli buluyorum.

Haksız rekabetin ekonomik hayatı esir aldığı bu dönemde ahilik kültürünün önemi daha çok anlaşılıyor.

Bir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu bize eşi benzeri olmayan bir kültürel miras sunuyor. Türk milleti olarak bizim de yüzyıllardır ayakta kalabilmemizin nedeni bu kültür mirasıdır.

Hükümet olarak son 20 yıldır çok önemli adımlar attık. Bu topraklarda neşet eden ve bize ait olan ne varsa, her esere sahip çıkıyoruz. Sanat ve sanatçılarımız arasında asla ayrım yapmadan güzeli ve başarıyı desteklemenin çabası içerisindeyiz. Uzun yıllar boyunca kültür sanat camiamızı esir alan, Türkiye’nin zengin kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz. Sanatı kalıplara hapseden ideolojileri kabul etmiyoruz. Kültür ve sanat alanında vesayet zincirlerini parçaladıkça inşallah ülke olarak çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz.”

3 KURULUŞA ÖDÜL VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından gecede ödüle layık görülen isimlere ödüllerini verdi.

Temelinde alın teriyle dürüst kazancın yer aldığı Ahilik kültürünün yaşatılması, bu kültüre ilişkin yaptığı temsiller ve yayıncılık faaliyetleri sebebiyle ödüle layık görülen Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı adına ödül Vakıf Başkanı Eyyup Arıcan’a verildi.

Bayburt ile bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan ve sosyal yaşam kalitesini artıran, deneyim turizminde özgün örnekler ortaya koyması nedeniyle uluslararası platformlarda önemli ödüller de kazanan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi adına ödülü Müze Kurucusu Kenan Yavuz aldı.

Guinness Dünya Rekorlarına girmeye hak kazanan sayı ve nitelikteki benzersiz koleksiyonu, satranç sporunun benimsenmesini sağlayan çalışmaları, satrancın sanatsal, kültürel, tarihi yönlerini toplumla paylaşması dolayısıyla ödüle layık görülen Gökyay Vakfı Satranç Müzesi adına da Vakfın Kurucusu Akın Gökyay’a ödül takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül takdimi sırasında Kenan Yavuz’un 88 yaşındaki annesi Alime Yavuz ile bir süre sohbet etti. Alime Yavuz, ülkeye kazandırdıkları için Erdoğan’a teşekkür ederken, Erdoğan da Alime Yavuz’un elini öptü.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir