File marketlerden tepki çeken kredi kartı kararı

Alışverişlerde ödeme tercihlerinde kolaylık olarak karşımıza çıkan banka ya da kredi kartı kullanımı karşımıza zorunlu olarak çıkmaya başladı. Bu konuda ilk adımı BİM’in gurme market markası File attı. File mağazalarında nakit dönemini kapatarak sadece banka ya da kredi kartı kullanım zorunluluğu getirdi. Bu gelişme sosyal medya da tepki toplarken alınan kararın 8 Temmuz itibariyle tüm mağazalarında geçerli olacağı belirtildi.

File marketlerden tepki çeken kredi kartı kararı

Alışverişte nakit ödemeyi tercih eden de var kredi ya da banka kartı kullanarak ödeme yapan da. Ama BİM’in gurme market markası File’nin son almış olduğu karar tercihten ziyade zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. File market Temmuz ayından itibaren yapılan alışverişlerde kredi kartı yada banka kartı kullanım zorunluluğu getirdi. Yani nakit ödeme dönemine kapıyı kapattı.

SOSYAL MEDYADAN BÜYÜK TEPKİ

File’nin almış olduğu bu karar soyal medyada tepki topladı. File market, mağazalarına yeni kuralı açıklayan bir tabela koydu.

Markette yer alan tabelada şu ifadelere yer verildi;

”Sevgili müşterilerimiz, 08.07.2024 tarihinden itibaren bu mağazımızda yapılan alışverişlerde daha pratik, hızlı ve hijyenik bir alışveriş deneyimi yaşamanız amacıyla SADECE KREDİ / BANKA KARTI İLE ÖDEMEYE GEÇİLECEKTİR.”

Tepki toplayan karara bir itiraz da Tüketici Konfedarasyonundan geldi. Tüketici Konfedarasyonu sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada tepkilerini şu sözlerle dile getirdi;

”Nakit kullanma hakkınızdan vazgeçmeyin. Bu hakkı hiçe sayan iş yerlerinden alış verişi kesin.File senin böyle bir zorlama hakkın yok. Vazgeçin bu uygulamadan, tüketiciyi karşınıza almayın. BİM’in gurme market markası File Temmuz ayından itibaren nakitsiz toplum/markete geçiş yapıyor. Artık nakit ile ödeme kabul edilmeyecek. Demek ki #File den alışverişi keseceğiz.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir