Gaziantep’in damak çatlatan lezzeti: Sarımsak kebabı

Gaziantep’in Araban ilçesinde yetişen ve ünü ülke sınırlarını aşan meşhur Araban sarımsağının yeşil firik hasadının başlamasıyla birlikte lezzetiyle herkesi büyülen sarımsak kebabına rağbet arttı.

Gaziantep’in damak çatlatan lezzeti: Sarımsak kebabı

Araban Ovası’nın bereketli topraklarında yetişen yeşil sarımsak, kıymayla buluşturularak sarımsak kebabına dönüşüyor. Mayıs ayı ortalarında başlayarak haziran ayı sonuna kadar tüketilen sarımsak kebabına doğal antibiyotik özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

SARIMSAK KEBABI DOĞAL ANTİBİYOTİK’

İlaç antibiyotikler yerine doğal antibiyotik olan sarımsak kebabı tüketilmesini öneren kebap ustası Mehmet Erarslan, taze Araban sarımsağı ile yapılan kebaba vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Ünü sınırları aştı Gaziantepin damak çatlatan lezzeti: Sarımsak kebabı

 

Sarımsak kebabının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini anlatan Eraslan, Sarımsağın yeşil firik hasadının başlamasıyla birlikte sarımsak kebabı mangallardaki yerini almaya başladı. Araban sarımsağı ve kuzu kıyma ile yapılan sarımsak kebabı 20-25 dakika boyunca mangalda pişiyor. Ardından 15 dakika boyunca terletme işlemi dediğimiz aşamaya geçiliyor. Terletmeden sonra sarımsak macun gibi oluyor ve lezzetiyle herkesi büyülüyor diye konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir