261. saatte enkazdan iki kişi daha kurtarıldı

Hatay’ın merkez Antakya ilçesindeki binanın enkazından 26 yaşındaki Mehmet Ali Şakiroğlu ile 33 yaşındaki Mustafa Avcı, depremin 261. saatinde sağ çıkarıldı.

261. saatte enkazdan iki kişi daha kurtarıldı

Türkiye’yi sarsan iki büyük depremin ardından 11 gün geçti, umutlar tükenmedi…

Odabaşı Mahallesi’ndeki özel hastanenin enkazında çalışma yürüten ekipler, iki kişinin canlı olduğunu tespit etti.

Özel harekat polislerinin de yer aldığı yoğun çalışmanın ardından 26 yaşındaki Mehmet Ali Şakiroğlu ve 34 yaşındaki Mustafa Avcı’ya ulaşıldı.

ENKAZDAN ALKIŞLAYARAK ÇIKTI

Depremzedelerden birisi enkazın altından gülerek çıktı, çıkarılırken kendisini kurtaran ekipleri alkışladı.

İlk müdahaleleri sahra hastanesinde yapılan Şakiroğlu ve Avcı hastaneye kaldırıldı.

KARDEŞİYLE TELEFONDA KONUŞTU

Hatay Sahra Hastanesi’nde ilk müdahalesi yapılan Mustafa Avcı, bir görevlinin yardımıyla kardeşiyle telefonla konuştu.

Kardeşine ailesini soran Avcı, “Hepsi kurtuldu mu, Nazlı? Birazcık da olsa seslerini duyayım” dedi.

Kendisini kurtaran ve telefonla kardeşiyle görüştüren ekiplere teşekkür eden Avcı, daha sonra Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi.

‘BİLİNÇLERİ YERİNDEYDİ’ 

Katak Arama Kurtarma Koordinasyon Başkanı Barış Pirebaş, bölgede çalışma yapan arkadaşlarının “Ses geliyor” demesi üzerine hemen oraya koştuklarını söyledi

Hatay’da enkaz altında kalan iki kişi depremin 261. saatinde kurtarıldı

‘ÜÇÜNCÜ BİR KİŞİDEN ŞÜPHELENİYORUZ’

AFAD, özel harekat birimiyle çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Pirebaş, şöyle devam etti:

“‘Ses geliyor’ dendiğinde içeri koştuk. Zaten arkadaş yaşam alanındaydı. Mehmet Ali’yi, ailesinden biliyordum, ‘Akrabalarımız burada, lütfen yardım edin’ diyorlardı. Biz daha önce arama tarama yaptık ama aşağılarda yapmıştık, yukarıya bakmamıştık. Mehmet Ali’yi çıkardık, peşinden Mustafa’yı da çıkardık. Sağlıkları, bilinçleri yerindeydi. İkisini de hastaneye gönderdik.

Şimdi üçüncü bir kişiden şüpheleniyoruz, tekrar onun için hazırlık yapıyoruz. Tekrar arama kurtarma çalışmalarına devam edeceğiz.”

‘ACIKMIŞTIM, BANA YEMEK VERDİLER’

Enkazdan çıkarılması esnasında Mehmet Ali Şakiroğlu ile konuştuklarını aktaran Pirebaş, “Dedi ki ‘Acıkmıştım, bana yemek verdiler, tekrar uykuya daldım. Uyandım, acıktım, siz geldiniz’ dedi. İçeride bir yaşam alanı oluşturmuş. Yemek yemesi hayali mi yoksa kendi kurgusu mu, şok halinde mi söyledi onu bilmiyoruz” diye konuştu.

BAKAN KOCA, AVCI VE ŞAKİROĞLU’NU ZİYARET ETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi gören depremzedelere görüştü.

Odabaşı Mahallesi’ndeki özel hastanenin enkazından depremin 261. saatinde çıkarılan 34 yaşındaki Avcı’yı da ziyaret eden Koca, baba Ali Avcı’ya geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Acıların büyük olduğunu ifade eden Koca “Bu acımızı şimdilik içimize gömüyoruz, yeni canlarımızı kurtarmak için. Bütün arkadaşlarımız seferber durumdalar. Rabbim benzer felaketleri milletimize bir daha yaşatmasın inşallah. Bir ve beraber oldukça bütün zorlukların üstesinden geleceğimizi biliyoruz. Bundan hiç şüphe yok” diye konuştu.

‘ÇOCUĞUMU BANA GERİ VERDİNİZ’ 

Bakan Koca, daha sonra Avcı’nın babasının elini öpmek istedi. Buna izin vermeyen baba Avcı ise Koca’ya teşekkür ederek, “Allah razı olsun sizlerden, çocuğumu bana geri verdiniz” dedi.

Aynı enkazdan çıkan 26 yaşındaki Mehmet Ali Şakiroğlu’nu da ziyaret eden Koca, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Enkazdan 261 saat sonra sağ çıkarılan Mustafa Avcı’nın babası duygularını paylaştı:

“Tamamen umudumu kaybetmiştim, bu gerçekten bir mucize. Hatay Vali Yardımcısı ismini bilmiyorum ama o bana devlet olarak elini uzattı, devletin sıcaklığını verdi. O eli ben sırtımda hissettim. Gidip elini öpeceğim. Oğlumun çıkartılmasında katkısı olan bütün yetkililere şükranlarımı iletiyorum. Çocuğumu tekrar bana verdiler. Allah razı olsun. O enkazı gördükten sonra oğlumun sağ çıkabileceğine ihtimal vermemiştim. Bir mucize oldu.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir