İçişleri’nden düzensiz göçle mücadele açıklaması

İçişleri Bakanlığı, Türkiye ile İngiltere arasında düzensiz göçle mücadele için işbirliği yapılacağını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, göç alanındaki işbirliği kapsamında İngiltere’den Türkiye’ye göçmen gelmesinin söz konusu olmadığı vurgulandı.

İçişleri’nden düzensiz göçle mücadele açıklaması

Türkiye ile İngiltere arasında “insan kaçakçılığı yapan şebekeleri engelleme ve çökertme” amacıyla bir anlaşma imzalandığı açıklandı.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın duyurduğu anlaşma kapsamında insan kaçakçılığına karşı ortak polis operasyonları yapılacağı ve botların satışının engelleneceği ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Birleşik Krallık’la göç alanında yapılan işbirliğine ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, küresel bir sorun olan düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelede, Birleşik Krallık dahil göçe “kaynaklık eden, transit ve hedef konumundaki ülkelerle” ikili görüşmeler gerçekleştirildiği ifade edildi.

Bu çerçevede, Birleşik Krallık’la Türkiye arasındaki “Göç Diyaloğu” toplantılarının 2019’dan itibaren her yıl yapıldığı belirtilen açıklamada, “Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelede Birleşik Krallık ile istihbarat paylaşımı konusunda mutabıkız. Siyasi istikrarsızlıklar, silahlı çatışmalar ve ekonomik zorluklar tüm dünyada bir göç baskısı oluşturmaktadır. Düzensiz göçün önlenmesi, insanların göçmen kaçakçılarının elinde çıktıkları tehlikeli yolculuklarda hayatlarını kaybetmemeleri öncelikli hedeflerimizdendir. Bu insani konuları, bölgesel ve uluslararası alanda da sürekli gündeme getiriyor ve gündemde tutuyoruz.”

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, üyesi olduğu teşkilatlarda göç konusunda aktif, sözü dinlenen, katkıları kabul gören ve işbirliği aranan bir ülke olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dost ve müttefik ülkelerle, düzensiz göçün önüne geçmek için mevcut işbirliklerimizi güçlendirme yönünde çalışmalarda bulunuyoruz. Bu amaçla göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele için birçok ülkeyle işbirliği yaptığımız gibi Birleşik Krallık’la da işbirliği içindeyiz. Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelemiz aralıksız devam edecektir.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir