Irak’ta büyük zirve! Kalkınma Yolu güvenlik yolu mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi Irak ziyaretini değerlendiren uluslararası ilişkiler uzmanları Irak Kalkınma Yolu için stratejik adımlar atılacağını söyledi. Geçen hafta Bağdat’taki hazırlıkları gözlemleyen ORSAM’ın Irak Koordinatörü Bilgay Duman, Haber Global Web’e Özel’e izlenimlerini anlattı.

Irak’ta büyük zirve! Kalkınma Yolu güvenlik yolu mu?

Haber Global’den Ertan Altan’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yılın ardından Irak’a tarihi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak ilk kez yaptığı ziyaret Türkiye-Irak ilişkilerinde bir dönüm noktası olarak görülüyor. Küresel ticareti etkileyecek Irak Kalkınma Yolu ile terörle mücadele ziyaretin en önemli iki gündem maddesi olarak görülüyor. Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nin (ORSAM) Irak Çalışmaları Koordinatörü Bilgay Duman, geçen hafta Türkiye-Irak Düşünce Kuruluşları Forumu için Bağdat’taydı. Haber Global Web Özel’e değerlendirmelerde bulunan Duman, zirvenin iki ülke arasında yeni bir dönemi başlatacağını söyledi. Bilgay Duman şunları kaydetti:

IRAK’TA BEKLENTİ BÜYÜK

“Türkiye-Irak arasında bir süredir karşılıklı ziyaretler var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti ilişkileri yeni boyuta taşıyacak. 2009’dan beri Irak’a cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaret. Erdoğan, 2011’de Başbakan iken ziyaret etmişti. Ziyaret bu sebeple Irak’ta çok önemseniyor. Biz, geçen hafta Bağdat’taydık. Türkiye-Irak Düşünce Kuruluşları Forumu’nu düzenledik. Bu toplantılarda da gördük ki hem cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ziyaret çok önemseniyor. Hem de bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsında gerçekleşmesi ayrıca önem kazanıyor.

KALKINMA, GÜVENLİK VE SU

“Ziyarette Türkiye’nin bölgedeki terörle mücadelesi öne çıkıyor. Kalkınma Yolu ile ilgili ikili ilişkilerin hangi noktaya evrileceği bu noktada önemli. Buna enerji meselesini de eklemek gerekiyor. Irak hem ekonomi meseleleri hem de su konusunda bir talepte bulanacak gibi görünüyor. Kalkınma Yolu sadece iki ülke ilişkilerini değil, küresel ticareti de etkileyecek, yönünü değiştirecek bir proje olarak görülüyor. Hem Aden Körfezi’nde hem Kızıldeniz’de yaşanan gelişmeler ticaret hatlarında problemlere yol açtı. Alternatif olan Güney Afrika hattı ise son derece pahalı. Irak Kalkınma Yolu şimdi en uygun güzergah olabilir. Basra’daki Fav Limanı’ndan Türkiye sınırına uzanan yol Irak için gerçekten bir kalkınma projesi. Bu hatta ortak ticaret merkezi planlamaları var.”

ERBİL DE HEYECANLI

Bilgay Duman projenin terörle mücadelede etkisinin olacağını belirterek şöyle devam etti:
“Irak’ın kuzeyinde Barzani’nin olduğu yerlerde operasyonlar planlanıyor. Barzani yönetiminin bu operasyonlara desteği var. Şimdi Irak merkezi yönetimi ile de işbirliği ve diyalog içerisinde bir çalışma olacak. En son temasların ardından Irak, PKK’yı tehdit listesine aldı. Şimdi ortak operasyon merkezinin kurulması gibi; belki bir sonraki aşamada PKK’ya karşı yapılacak ortak operasyonlar gibi gündemler olabilir. Türkiye Erbil ve Bağdat’ı ayrı ayrı ele almıyor. Erbil ve Bağdat dengesini önemsiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Erbil ziyareti bu noktada önem kazanıyor. Cumhurbaşkanı’nın Erbil’de diplomatik bir muhatabı yok. Ama buna rağmen Erbil’e gidecek olması son dönemde iç siyasi sıkıntılar ve Bağdat’la sorunlar yaşayan bölge için son derece önemli.

GÜVENLİ KUŞAK ADIMI

Ortadoğu üzerine çalışmaları olan Güngör Yavuzarslan ise ziyaretin terörle mücadele ile ilgili boyutunu değerlendirirken şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinde bir güvenlik anlaşması yapılacak. Kalkınma Yolu bir güvenlik yoluna dönecek mi? Buna bakmak lazım. Diğer yandan Erbil ziyareti var; bu ziyaretinde Kerkük Türkmenleri ile ilgili mesajları dikkat çekecek. Türkiye’den Basra Körfezi’ne kadar giden hatta kuzeyin güvenliğinin mutlaka sağlanması gerekiyor. Bunun için de TSK’nın Pençe Kilit operasyon bölgesinin oradan; Irak Federal ordusunun Sincar, Musul, Telafer, Kerkük, Süleymaniye hattında oluşturacağı güvenlik güvenli stratejisi gerekiyor. Bu ziyarette bu konular karşılık bulacak.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir