Kentsel dönüşüme yeni destek paketi açıklandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kentsel dönüşüme yönelik çalışmaları konusunda yeni bir destek paketi açıklaması yaptı. Açıklamada, kredi üst limitinin 600 bin TL’den, 1 milyon 250 bin TL’ye çıkartıldığı belirtildi

Kentsel dönüşüme yeni destek paketi açıklandı

“Kentsel Dönüşüme İlişkin Yeni Destek Paketleri” başlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli yapıların malikleri için ve kentsel dönüşüm kapsamında yükleinci ve konut üreticileri için destek paketleri hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada, “Kentsel dönüşümde yüklenici ve konut üreticilerine 12 ay ödemesiz dönem, 48 ay vadeyle 250 milyon TL’ye kadar finansman sunulacak, 50 milyar TL kefalet limiti kullanıma açılacak” denildi.

1 MİLYON 250 BİN TL KREDİ İMKÂNI
Bakan Kurum da sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında, “Kentsel dönüşümde yeni bir döneme giriyoruz. Süreci hızlandıracak adımı Hazine ve Maliye Bakanlığımızla attık. Kredide limiti 600 binden 1 Milyon 250 bine çıkardık. 0.79 faizle, 10 yıl vadeyle, 1 milyon 250 bin lira kredi imkânı tanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişiminin sağlandığı desteği de yayımladığı mesajla sosyal medya hesabından duyurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bu açıklamasında, “Kentsel dönüşüm yapacak müteahhitlere de ilk kez teşvik veriyoruz. 12 ay ödemesiz, 48 ay vadeyle, 250 milyona kadar kredi imkânı getiriyoruz” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir