Özgür Özel: Yakın zamanda Diyarbakır’a gideceğim

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Özel, “Asgari ücret 17 bin TL, açlık sınırı 20 bin TL, çay üreticisi Rize’den, buğday üreticisi Edirne’den, Adana’dan seslendi ‘geçinemiyoruz’ diye. Ne yapacağız, madem kimse anlamıyor, duymuyor; o zaman hepinizi Kocaeli’ne, 30 Haziran’da bekliyoruz. Çaya buğdaya zammı almak için bütün geçinemeyenleri Gebze’de bekliyoruz. Sizi duyuyoruz, sesimizi duyurmaya geliyoruz” dedi

Özgür Özel: Yakın zamanda Diyarbakır’a gideceğim

TBMM’de, partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Türkiye ittifakına 31 Mart’tan önce herkesi davet ettik, yine davet ediyoruz. Türkiye ittifakı sosyal demokratlardan, milliyetçi demokratlardan, Kürt demokratlardan oluşuyor. Milli Takım yendiğinde sevinen herkes, Filenin Sultanları kazandığında İstiklal Marşı’yla gururlanan herkes bu ittifakı oluşturuyor.

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır-Mardin arasında çıkan yangında 15 vatandaşımızı kaybettik. Kendilerine rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. En kısa zamanda ben de Diyarbakır’a gideceğim. İçişleri Bakanlığı’nın ilk yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığı olayın anız yangını olmadığı, BEDAŞ’ın inanılmaz ihmali anlatılıyor. Yangın çıkması için ne gerekiyorsa yapıldığını, hiçbir tedbirin alınmadığını, bu yangına BEDAŞ’ın davetiye çıkardığını ortaya koyuyor raporlar.

BEDAŞ herhalde bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur. BEDAŞ’ın Şanlıurfa’ya ettiğini kimse etmiyor. Solunum cihazına bağlı insanların hayatları tehlikeye atılıyor. Ev aletleri yanıyor kullanılamaz hale geliyor. Elektrik altyapısının geçmişten kalması ve BEDAŞ’ın gerekli yatırımı, yenilemeyi yapmaması nedeniyle sürekli elektrik kesintileri yaşanıyor.

15 can gitmiş, BEDAŞ’ın ihmalinden kaynaklanıyor. Bu sıcak havada sağlık tehdit altında ve itirazlarımıza rağmen yenileştirme yapılmıyor. Kaçak elektrik kullanımıyla ilgili yapılacak iş başkadır, bir şehrin elektrik kullanımı için yapılacak iş başkadır. Bu orman yangınlarının tümünün araştırılması lazım.

Orman yangınlarını sebeplerini araştıralım mı yoksa bırakalım yansınlar mı ölsünler mi AK Parti ve MHP’nin önüne Meclis’te getireceğiz ve gözlerinin içine bakacağız.

Açıkladıkları tasarruf paketinin hepsini yapsalar 100 milyar TL, yani bütçenin yüzde 1’i ediyor. Ama ne diyorlar; işçiye, çalışana zam yapmayalım tasarruf edelim. Haberleşme gideri bir ayda 150 milyon TL artmış. Taşıt kiralama giderleri bir yıl öncesine göre yüzde 80 artmış. Bir ay önce açıkladıkları tasarruf tedbirlerine hiçbir şekilde uyulmamış.

Bütçeden sadece faize ödenecek olan para 1.3 Trilyon bu para da yapacakları tasarrufun 13 katı. Hiçbir şey gerçekleşmiyor. 6 Şubat depreminin üzerinden 16 ay geçti. Malatya’da konteyner kentleri gördüm. İlçelerde 16 ay geçmesine rağmen Malatya’da kimsenin yüzünün gülmediğini söylemeliyim. 650 bin konut sözü verenler bundan oy alanlar sadece 75 bini konutu bitirebildiler.

Malatya’da evini kaybeden 100 kişiden 94’ü sıcakta, çadırda ya da konteynerdeler. Her ay 25-20 bin konut teslim edeceğiz diyenler tüm şehirlerde 2500-3000 bin ev teslim edebilmişlerdir. Biz onlar söz verirken bunun mümkün olmadığını söylemiştik. İşin kötüsü bu ay kira yardımı da bitiyor. Aldığımız bilgi, kira yardımını uzatmayı düşünmedikleri.

Depremzedeler bilsin ki, karıncanın arkadaşı vardır; o da Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir