Özüpak, Ankara’dan seslendi: Tercihimiz erken genel seçim!

Emekli ve Emekçiler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, Ankara’da gerçekleştirdiği basın açıklamasında iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek “İktidar, erken veya zamanında bir seçimde oy kaygısına girecek, bu halde devam etmek istiyorlarsa bilinmelidir ki emekli ve emekçinin tercihi erken genel seçimdir. Seçim sonuçlarını belirleyecek en etkili gücüz” dedi.

Özüpak, Ankara’dan seslendi: Tercihimiz erken genel seçim!

Emekli ve Emekçiler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, Ankara’da gerçekleştirdiği basın açıklamasında iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek “İktidar, erken veya zamanında bir seçimde oy kaygısına girecek, bu halde devam etmek istiyorlarsa bilinmelidir ki emekli ve emekçinin tercihi erken genel seçimdir. Seçim sonuçlarını belirleyecek en etkili gücüz” dedi.

Özüpak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İnsanca yaşama uygun maaşlarımız birer birer elimizden alındı. Açlık ve sefalete bilerek mahkum edildik. ABO diye haykırdığımız o kelime, mücadele ettiğimiz en büyük cephelerden biri. 2008’de aylık bağlanma oranlarının değiştirilmesi sebebiyle mağdur edildik. 5510 sayılı kanunla emekli aylığını hesaplama sistemi değiştirildi. ABO oranı yüzde 70’lerdeyken yüzde 28’lere düşürüldü. En düşük emekli aylığının asgari ücretin 1,5 katı olması gereken kanun da değiştirildi. Bu değişimlerle kök maaş garabetini oluşturanlar, elini cebimize atmaya başladı. Yüksekten de asgariden de prim ödeyeni eşitleme gayretinde olan iktidar, prim gün sayısı fazla olan emekçiye emekli olurken, ABO sonucuyla diyor ki; ‘Sen fazla çalıştın, ben seni cezalandıracağım.’ Dünyanın hangi yerinde fazla çalışanın cezalandırıldığı bir sistem vardır? Bilerek isteyerek yasalaştırılan ABO sebebiyle, emekli olunca bağlanan maaşlara baktılar, maaşlar kuşa döndü. Komik rakamlar karşımıza çıktı. Yeni bir uygulama başlattılar; en düşük emekli maaşı falanca rakama çıkaracaklarını söylediler. Sayın iktidar sahipleri, siz hazine yardımı ile en düşük emekli maaşlarını şu ya da bu rakama çıkardığınızda mağduriyet çözülmüyor, yardım edilmiş topluluklar oluşturuyorsunuz. Bu sorunu çözmek değil, makyajlamak oluyor. İntibak bekleyen emekliye söz verildiği halde sözler tutulmadı. Aynı prim gün sayısı ve sigortalılık sürelerine sahip olanlar arasında farklılık oluştu. 2008 sonrasında emekli olanlarda yine intibak bekleyenler arasında. Toplumsal bir eşitsizlik söz konusu ve acilen çözülmesi gerekiyor.”

SORUMLUSU KİMSE BEDELİNİ ÖDESİN

“TÜİK, yeni adıyla ‘Türkiye Enflasyon Verilerini Ayarlama Kurumu’, vatandaş sefalet maaşıyla geçim derdindeyken TÜİK işçi ve emekçiye güller dağıtıyor. TÜİK ayarlarının enflasyon oranlarının hiç uğramadığı iktidar kesimleri var ki, 5-6 yerden ballı kaymaklı maaşlar almaya devam ediyorlar. Gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorlar. Kulaklarını tıkamış, gözlerini kapamış ve vicdanları kurumuş olanlar aklımızla dalga geçtiğini sanıyor. Emekli ve emekçi yerel seçimde kendini göstermiştir, bizi yok sayamazsınız demiştir. 2024 yılı emekliler yılı ilan edildi. Ayarladılar ABO’yu, uyarladılar TÜİK verilerini. Sonrasında da ‘Hamdolsun emeklimizi enflasyona ezdirmedik’ dediler. Sefalet maaşlarına mahkum edilmişken emekliler yılında, gözlerini kulaklarını tıkayanlara sesleniyoruz. İnsanca yaşam maaşlarımızı vermek zorundasınız. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘ben ekonomistim’ dedikten sonra bütün yük işçi, emekli ve emekçiye kesildi. Şimdi de emekliyi ve emekçiyi ‘Şimşek’ çaktı. Emekli ve emekçi için çalışıyormuş gibi görünüp, kibar kibar açıklamalarla emekliye sosyal kartlar, indirimler peşinde konuşan Bakanımızı da unutmuyoruz. Tasarruf tasarruf dediler, emekli ve emekçinin sırtına küfeleri yüklediler. Sorumlusu kimse bedelini ödemek zorunda. En tepedekiler itibarlarından tasarruf edecekler ki, vatandaş samimiyetlerini görsün.”

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ EMEKLİ VE EMEKÇİNİN GEÇİNEMEYİŞİDİR

“Sosyal güvenlik kurumu yasaları, hep mi mağduriyet yaşatır? Çocuk yaşta çalışma hayatına atılan staj ve çıraklık mağdurlarımız, söz verilip de tutulmayan 7200 prim gününü bekleyen Bağ-Kur’lular, 3600 ek göstergede ayrım yapılanlar, EYT yasasıyla 5000 prim günüyle 3600’e takılanlar, Bağ-Kur prim tescilinden mağduriyet yaşayanlar, asker ve polislerimize hak tanınmayan borçlanmalar… Saymakla bitmiyor maalesef, kademeli emeklilik bekleyenler de bu anlamda verilen mücadelede dönüp dolaşıp konu Sosyal Güvenlik yasalarının yeniden ele alınması, çalışma hayatında Türkiye şartlarına göre uyarlanması gerekiyor. Memur emeklisi temsilcilerinin masada söz hakkı varken SSK ve Bağ-Kur temsilcilerinin de söz hakkının olmasını istiyoruz. Yasalar toplumun barış, refah ve huzurunu sağlamak, adaleti teslim etmek zorundadır. Türkiye’nin gündemi geçinemiyoruz diyen emekli ve asgari ücretlinin feryadı iken, arka plana atılan durumumuz, her gün yeni bir gündem yaratan, kaynakların dağılımında emekli ve emekliyi tercih etmeyen, ABO oranları ve TÜİK verileri ile cebimizdeki kuruşa göz koyan, büyük şirketler ve sermaye söz konusu olunca türlü teşvikler ve sonu gelmeyen vergi aflarıyla jest üstüne jest yapan iktidara seslenmek istiyoruz. Geçinemiyoruz, itiraz ediyoruz, ABO’nuzu kabul etmiyoruz. Ya değişecek, ya değişecek 99 emekli maaş sistemi hesabına geçilecek. TÜİK enflasyon oranlarınızı kabul etmiyoruz. İnsanca yaşama uygun maaşımız için TÜİK’ten gerçek, hissedilen enflasyon rakamlarını ayarsız, uyarsız istiyoruz. Emekliye lütufmuşçasına Hazine desteği yerine kök maaş garabetinden kurtulmak için herkesin yatırdığı prim ve gün sayısına göre adaletli, insanca yaşam maaşlarının teslim edilmesini istiyoruz. Sosyal Güvenlik Kanunları’nın da yeniden düzenlenerek emekliyi, emekçiyi ve vatandaşın gözetildiği yasaların olmasını istiyoruz. Diyoruz ki; Sayın İcra Makamımız, emekli ve emekçiyi sefalet maaşına mahkum ederek hatalarınızı emekli ve emekçinin sırtına yükleyerek ekonomiyi düzeltemezsiniz. Yarım yamalak yasalarla, algılarla, yeni mağduriyetler yaratarak, haklarımızı elimizden alarak geleceğe dair güven bırakmadınız. Siyasetin içinde emekli ve emekçinin mağdur edilmediği ciddiyetinizi görmek istiyoruz.”

MAĞDURİYETLERİN TAKİPÇİSİYİZ

“Emeğin hakkını ama oy kaygısı ama ekonomik şartlar gerekçesiyle siyaset mekanizması ile ölçmeye çalışan iktidar sahiplerine sesleniyoruz. Erken veya zamanında bir seçimde oy kaygısına girecekler, bu halde devam etmek istiyorlarsa bilinmelidir ki emekli ve emekçinin tercihi erken genel seçimdir. Şu anda karşınızdayız, mağduriyetleri gidereceklerini her fırsatta dile getiren, yarının iktidarına talip muhalefet partileri vardır. Karşınızda da durmaktadır. Biz alın teri döken vatandaşız, 16 milyon emekliyiz, 20 milyon çalışanız. Seçim sonuçlarını belirleyecek en etkili gücüz. Emekli ve emekçiler olarak SGK yasalarının mağduriyetlerinin takipçisi olacağız. Kırmadan dökmeden, en yüksek perdeden sonuna kadar mücadele içerisinde olacağız.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir