SGK çalışanlarından EYT eylemi

Konya SGK İl Müdürlüğün’de, SGK çalışanları EYT’nin çıkmasıyla beraber iş yüklerinin arttığını, açlık sınırı üzerinde maaş aldıklarını ifade ederek sabah saatlerinde SGK il binası önünde eylem gerçekleştirdi.

SGK çalışanlarından EYT eylemi

Konya SGK İl Binasının önünde gerçekleştirilen eylemin SGK çalışanlarının yaşadıkları sıkıntıları kamuoyuna duyurmak için toplanıldığını belirten Büro İş Sendikası Temsilcisi Hüseyin Çevik, “Bu gün burada SGK emekçilerinin yaşadıklarını kamuoyuna bir kere daha duyurmak için toplanmış bulunmaktayız. Yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla birlikte sığınmacı ve vatansız statüsündeki yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet eden SGK çalışanlarının sorununu anlatmak için buradayız” ifadelerine yer verdi.

cea7937f-606b-457b-a95a-893822fd41e5.jpgSGK çalışanlarının üvey evlat olmadığını vurgulayan Sendika Temsilcisi Hüseyin Çevik, “Bizler bu ülkenin üniversitelerinde okumuş kamu çalışanlarıyız. EYT öncesinde yetersiz personelimizle fazlasıyla iş yükünü kaldırmaya çalışırken omuzlarımıza bir de EYT ile binlerce evrak yüklendi.” şeklinde konuştu. SGK çalışanlarının hiçbir zaman çalışmaktan gocunmadığını dile getiren Hüseyin Çevik, “Daha önce söyledik, yine söylüyoruz. Emeklilik bir haktır ve EYT’liler olarak bilinen vatandaşımız nasıl mücadele ederek kazandılarsa bu hakkı, bize de en kısa sürede bu haklarına ulaşmaları için çalışmak düşer. Aynı özveri ile çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Hiçbir arkadaşımız çalışmaktan gocunmadı, gocunmuyor. Fakat en hafif tabirle görmezden gelinmek de istemiyoruz. 2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile bir bir yok edilen özlük haklarımızı geri almak için buradayız. Bizler SGK çalışanları olarak anayasal hakkımız olan yılda 2 asgari ücret ikramiyelerin ve ek ödemelerin, kurum çalışanlarına 3600 ek göstergenin, sosyal güvenlik tazminatının, hemen hemen her bakanlıkta olan uzmanlık kadrosunun verilmesini, sus payı olarak verilen Saati 27 TL olan mesai ücretinin en az 100 TL ye çıkarılmasını, açlık sınırındaki ve asgari ücretin; biraz üzerindeki maaşlarımızın 31 bine yaklaşan yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını, çalışma huzurunun sağlanmasını talep etmekteyiz.” diyerek sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir