TikTok dosyası: Hangi ülkeler yasak getirdi?

Sosyal medya uygulaması TikTok, Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği ve kullanıcı bilgilerine erişilebileceği endişesiyle birçok ülke tarafından yasaklandı. ABD’nin Aralık 2022’de TikTok kullanımını kamuya ait platformlarda yasaklamasının ardından İngiltere, Norveç ve Danimarka gibi ülkeler de benzeri adımlar arttı.

TikTok dosyası: Hangi ülkeler yasak getirdi?

Çinli sosyal medya platformu TikTok, güvenlik ve mahremiyet kaygıları nedeniyle gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

2016 yılında ByteDance şirketi tarafından kurulan Tiktok uygulaması verilerin Çin hükümeti ile paylaşılabileceği endişesiyle ve bazı ülkelerde yerel girişimleri baskılayabileceği düşüncesiyle birçok ülkede yasaklandı. ABD uygulamayı yasaklayan ülkeler arasında ilk sırayı aldı.

Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil birçok devlet kurumu, Kongre’de Aralık 2022’de yapılan oylamayı beklemeden TikTok’u yasakladı. ABD Temsilciler Meclisi ise 28 Aralık 2022’de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi cihazlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirdi.

Maryland, Nebraska, South Carolina, South Dakota, Indiana ve Texas da dahil birçok eyalette de TikTok kullanımını yasaklayan benzer yasalar çıkarıldı.

TİKTOK CEO’SU CHEW, ABD KONGRESİ’NE İFADE VERDİ

TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew, 23 Mart tarihinde ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi tarafından düzenlenen oturumda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Chew’un, Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile ilişkisi, ABD’lilerin verilerinin Çin’e aktarılması, platformun özellikle gençlerin zihinsel sağlığını olumsuz etkilemesi, zararlı içeriklerin engellenmesi ve siyasi içerikler gibi bir dizi konuda verdiği yanıtlar, milletvekillerini tatmin etmedi.

Yaklaşık 5 buçuk saat süren oturumda hem Cumhuriyetçi hem Demokrat milletvekillerinin Chew’e karşı sert tutumu dikkati çekti.

Chew, milletvekillerinin sorularına uzun cevaplar vermek istese de milletvekillerinin “evet” veya “hayır” şeklinde net yanıtlar istemesi oturumda zaman zaman tansiyonu yükseltti.

İNGİLTERE, NORVEÇ VE DANİMARKA GİBİ BİRÇOK ÜLKE TİKTOK’U YASAKLADI

ABD’nin ardından Avrupa Birliği Komisyonu, Danimarka, İngiltere, Yeni Zelanda ve Norveç güvenlik sebebiyle TikTok’un kamuya ait platformlarda kullanılmasını yasakladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 23 Şubat’ta çalışanlarına özel ve kurumsal telefonlarından TikTok uygulamasını kaldırmaları talimatı verdi. Bu kararın hemen ardından, Avrupa Parlamentosu (AP) da çalışanlarına güvenlik endişeleri gerekçesiyle Çinli sosyal medya platformu TikTok’a yasak getirdi.

Danimarka Savunma Bakanlığı, 7 Şubat’ta siber güvenlik tedbirleri kapsamında çalışanlarına resmi hizmette kullanılan cihazlarda TikTok’u kullanmasına yasak getirdiğini açıkladı.

İngiltere Kabine Ofisi Bakanı Oliver Dowden, 16 Mart’ta parlamentoda milletvekillerine yaptığı açıklamada, güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok’un İngiltere’de kamuya ait telefon ve diğer elektronik cihazlarda kullanımının derhal yasaklanacağını duyurdu. Dowden, konuşmasında, hükümete ait veri ve bilgilerin uygulama tarafından kullanılmasının “risk oluşturabileceği” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Zelanda, 17 Mart’ta milletvekilleri ve parlamentodaki diğer çalışanlarına güvenlik endişeleri nedeniyle kamuya ait telefonlarda, TikTok uygulamasının kullanılmasına yasak getireceğini duyurdu. Yetkililer, yasak hamlesinin, hükümetin siber güvenlik uzmanlarının tavsiyesi üzerine geldiğini dile getirdi. Diğer ülkelerde uygulanmaya başlanan benzer kararları takip eden Yeni Zelanda’daki yasak bu ay sonunda yürürlüğe girecek. Ancak ülkedeki yasak kararı, ABD ve İngiltere’deki gibi tüm hükümet çalışanları için değil sadece parlamentodaki yaklaşık 500 kişinin kamuya ait telefonları için geçerli olacak.

Son olarak Norveç Adalet Bakanlığı, 23 Mart tarihinde güvenlik kurumunun uygulamaları risk olarak nitelendirmesinin ardından hükümet yetkililerine TikTok ve Telegram’ı iş cihazlarına yüklememeleri talimatını verdi. Norveç’te Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, devletin tahsis ettiği telefona TikTok uygulaması yüklediğini bildirmemesi nedeniyle özür dilemek zorunda kalmıştı.

Kaynak: bloomberght

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir