Türkiye’nin gündemini sarsmıştı! Sakallı bebek haberiyle ilgili bilinmeyenler

Türkiye gündemini sarsmış, aktüel haberlerin yer aldığı arşivleri karıştırmaya devam ediyoruz. Karşımıza bu sefer tüm ülkede büyük panik yaratan SAKALLI BEBEK… Biz de konuyu detaylıca araştırdık, inceledik. Haberi bilen bir pişman, bilmeyen bin pişman… Gelin biz size anlatalım!

Türkiye’nin gündemini sarsmıştı! Sakallı bebek haberiyle ilgili bilinmeyenler
1987 yılında yayınlanan “Sakallı Bebek” haberini duyanlar yıllar sonra bile Sakallı Bebek travmasını atlatamamış durumda. Habere konu olan iddiaya göre, İstanbul Cerrahpaşa’da bir adet sakallı bebek dünyaya geldi. Bebeğin tasviri ise işin en korkutucu yanı…

Haberi size özet geçelim: Efendim iddia o ki, İstanbul Cerrahpaşa'da bir adet sakallı bebek dünyaya geliyor. Bebeğin tasviri ise işin en korkutucu yanı...

Bilimkurgu film karakterlerine taş çıkartan bu bebeğin belden aşağısı uzaylıya, suratı yaşlı bir amcaya benziyor. Gözlerinden ışık saçan bebeğin upuzun sarı saçları olduğu ve yaşlı bir amca gibi konuştuğu da yine bu kurgunun en yaratıcı detaylarından.

Bebeğin annesi doğumda öldüğü için ömrü saatlerle belirlenen sakallı birey bir anda sinir krizi geçiriyor ve “Madem annemi öldürdünüz, ben de Kurban Bayramı’nın ikinci günü kıyameti kopartacağım. Hadi bakalım!” diyor.

Bu inanılmaz korkunç haber Tan Gazetesi’nin 1 milyon tiraja ulaşmasını sağlıyor ama bu arada Türkiye’nin her ilinde Sakallı Bebek konuşulmaya başlanınca büyük bir kaos yaşanıyor.

Tan Gazetesi’nin telefonları “gerçekten kıyamet kopacak mı?” diye soran insanlar tarafından kitleniyor. Konu Diyanet’e kadar gidince yetkililer ilk önce cevap vermiyor. Ancak daha sonra “Evet, sakallı bebek bir kıyamet alametidir ama o bebek daha doğmadı” şeklinde cevap veriliyor.Tan Gazetesi'nin telefonları "gerçekten kıyamet kopacak mı?" diye soran insanlar tarafından kitleniyor. Konu Diyanet'e kadar gidince yetkililer ilk önce cevap vermiyor. Ancak daha sonra "Evet, sakallı bebek bir kıyamet alametidir ama o bebek daha doğmadı" şeklinde cevap veriliyor.
Diyanet de işin içine girince Tan Gazetesi “Gördünüz mü, Sakallı Bebek kıyamet alametidir işte” diyerek olayı alevlendiriyor.. Sakallı bebek mevzusu gündemden düşmediği için de insanları büyük bir panik salıyor.

Hatta haberi duyan vatandaşlar ikiye bölünüyor. Bir kısmı “Biz bunu hak ettik, tevekkül etmek lazım” derken bir kısmı da “Olur mu öyle saçma şey ya!” diyor. O dönem yine gazetede yer alan vatandaş görüşlerinin bir kısmı şöyle:

Hatta haberi duyan vatandaşlar ikiye bölünüyor. Bir kısmı "Biz bunu hak ettik, tevekkül etmek lazım" derken bir kısmı da "Olur mu öyle saçma şey ya!" diyor. O dönem yine gazetede yer alan vatandaş görüşlerinin bir kısmı şöyle:

Münevver Altun (ev hanımı): ‘Ben sakallı bebeğin doğmasına inanıyorum. Bu yaradanın toplumu doğru yola davet uyarısıdır’Osman Acar (banka müdürü): ‘Mümkün değil. Gerçek dışı şeyler yaymak yanlıştır. Ülkemizin çoğu cahildir. Aydın kesim içinde dahi olabilir diyenler var. Bence çok saçma.’

Olay o kadar büyüyor ki, yurt dışından haber kanalları Türkiye’ye gelip sakallı bebeği görüntülemek istiyor. Bütün bakanlıklar basın toplantısı yapıp “yok öyle bir şey” dese de halk ikna olmuyor. Tan Gazetesi bu sefer de “Sakallı Bebek öldü, kimsenin bilinmediği bir yere gömüldü” diye konuyu kapatmaya çalışıyor. Ve böylelikle Tan Gazetesi varolduğundan beri en büyük tirajını Sakallı Bebek haberleri üzerinden yapıyor; mevzu da zamanla gündemden düşüyor.

Olay o kadar büyüyor ki, yurt dışından haber kanalları Türkiye'ye gelip sakallı bebeği görüntülemek istiyor. Bütün bakanlıklar basın toplantısı yapıp "yok öyle bir şey" dese de halk ikna olmuyor. Tan Gazetesi bu sefer de "Sakallı Bebek öldü, kimsenin bilinmediği bir yere gömüldü" diye konuyu kapatmaya çalışıyor. Ve böylelikle Tan Gazetesi varolduğundan beri en büyük tirajını Sakallı Bebek haberleri üzerinden yapıyor; mevzu da zamanla gündemden düşüyor.

Peki kimdi bu haberi kurgulayan gazeteci? 

Gazeteci Rahmi Turan 2019 yılında “Saraya giden CHP’li” diye bir yazı yazınca, Ahmet Hakan, Sakallı Bebek haberini yapan kişinin de Rahmi Turan olduğunu ve bu yeni haberin de uydurma olduğunu iddia ediyor.

Peki kimdi bu haberi kurgulayan, olağanüstü yaratıcı gazeteci? Hemen orayı da özet geçelim. Gazeteci Rahmi Turan 2019 yılında "Saraya giden CHP'li" diye bir yazı yazınca, Ahmet Hakan, Sakallı Bebek haberini yapan kişinin de Rahmi Turan olduğunu ve bu yeni haberin de uydurma olduğunu iddia ediyor.

Ahmet Hakan’ın “Sakallı Bebek” saldırısına fena kızan Rahmi Turan, Tan Gazetecisi’nin kurucularından olduğunu ancak o dönem gazeteyle bir ilgisinin bulunmadığını belgeleriyle açıklıyor. O dönem künyede Genel Yayın Müdürü olarak Tevfik Yener, Yazı İşleri ve Haber müdürleri olarak Yalman Aknar ve Cengiz Yarbağ’ın isimleri olduğu görülüyor.

Ahmet Hakan'ın "Sakallı Bebek" saldırısına fena kızan Rahmi Turan, Tan Gazetecisi'nin kurucularından olduğunu ancak o dönem gazeteyle bir ilgisinin bulunmadığını belgeleriyle açıklıyor. O dönem künyede Genel Yayın Müdürü olarak Tevfik Yener, Yazı İşleri ve Haber müdürleri olarak Yalman Aknar ve Cengiz Yarbağ'ın isimleri olduğu görülüyor.

Bu karşı ataktan sonra Ahmet Hakan bir geri vites yapıyor ve yazının Rahmi Turan’la ilgisi olmadığını, Sakallı Bebek’in ilham kaynağının Ahmet Altan olduğunu şöyle açıklıyor: “Ahmet Altan’ın ‘Sakallı Bebek’ yazısından beni haberdar eden Hürriyet’in başarılı polis adliye muhabiri Toygun Atilla’ya bin teşekkür.”

Yani olay aslında Ahmet Altan’ın Sakallı Bebek romanı isimli yazısından alınıp Tan Gazetesi tarafından uyarlanmış bir kurgudan ibaret. Dönemin genel yayın yönetmeni Tevfik Yener de yıllar sonra Nokta Dergisi’ne bu itirafta bulunmuş zaten.Yani olay aslında Ahmet Altan'ın Sakallı Bebek romanı isimli yazısından alınıp Tan Gazetesi tarafından uyarlanmış bir kurgudan ibaret. Dönemin genel yayın yönetmeni Tevfik Yener de yıllar sonra Nokta Dergisi'ne bu itirafta bulunmuş zaten.
‘Sakallı bebek söylentisi bir buçuk aydır gündemdeydi. Ahmet Altan’ın yazısından sonra biz de konuyu haber yapmaya karar verdik’

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir