Uluslararası Booker Ödülü Jenny Erpenbeck’e verildi

Prestijli Booker Ödülü’nün kazanan ismi belli oldu. Jenny Erpenbeck, Kairos adlı kitabıyla ödülün sahibi oldu.

Uluslararası Booker Ödülü Jenny Erpenbeck’e verildi

Dünya edebiyatının saygın ödüllerinden Man Booker Ödülü’nün sahibi açıklandı. Jenny Erpenbeck’in yazdığı ve Michael Hofmann’ın çevirdiği “Kairos”, Uluslararası Booker Ödülü 2024’ün kazananı oldu.

Erpenbeck, bu ödülü kazanan ilk Alman yazar olurken Michael Hofmann da ilk erkek çevirmen olarak edebiyat tarihinde yerini aldı. Ödül, 21 Mayıs’ta Maison Valentino’nun sponsorluğunda Londra Tate Modern’de düzenlenen bir törenle 2024 Jüri Başkanı Eleanor Wachtel tarafından açıklandı.

KAİROS KONUSU

Erpenbeck ve Hofmann, 50 bin pound olan ödülü eşit şekilde paylaşacak. Türkiye’de Can Yayınları etiketiyle raflarda olan kitap, 1986 civarında Doğu Berlin’de 19 yaşındaki bir öğrenci ile 50’li yaşlarındaki evli bir adam arasındaki aşk ilişkisini konu alıyor.

Uluslararası Booker Ödülü Jenny Erpenbeck'e verildi - 1

Erpenbeck, “Doğduğum ülke yok olalı 30 yıl geçti. Bu nedenle geriye dönüp, zamanımı dikkatlice araştırma yapmaya ve yaşadıklarımın farkındalığıyla devam edebilmeye cesaret ettim” dedi.

57 yaşındaki Erpenbeck, Berlin’de doğdu ve ödüllü bir romancı olmadan önce opera yönetmeni olarak çalıştı. Çalışmaları arasında 2018’de The End of Days (2014) ve Go, Went, Gone (2017) yer alıyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir