‘Zeytin cenneti’ Tirilye’de üretim bitiyor: ‘Biz son nesiliz’

‘Zeytin cenneti’ olarak tarif edilen Tirilye’de, artan maliyetler ve iklim değişikliği zeytin üreticiliğinin sonunu getiriyor. Zeytin alanlarının yüzde 60’ı yöre halkı tarafından satıldı.

‘Zeytin cenneti’ Tirilye’de üretim bitiyor: ‘Biz son nesiliz’

Duvar’dan Pelin Akdemir’in haberine göre, Bursa’nın Mudanya ilçesi Tirilye Mahallesi, zeytini ve zeytinyağıyla tanınıyor. Bölge halkı geçimini zeytinden sağlıyordu. Son yıllarda enflasyondan dolayı mazot, gübre, ilaç, işçi maliyetlerindeki artışla beraber zeytin alanları satılmaya başlandı.

Zeytin alanlarının yüzde 60’ını bölge halkı dışından maddi durumu iyi olan kişilerce satın alındı. Satılan yerlerin yarısından fazlası yöredeki çiftçilerin deyimiyle ‘çiğe’ bırakılıyor. Zeytin ağaçlarına bakım yapılmıyor. Bakım yapılmayan alanlar bir süre sonra yok oluyor.

MALİYETLER YÜKSELDİ, ALINAN MİKTAR AZALDI

Tirilyeli zeytin üreticiler, ilaç, mazot, gübre, işçilik gibi girdi maliyetlerinin yükselmesinden, zeytinden alınan miktarın (rekolte) azalmasından şikayetçi. Geçen sene 25 liradan alınan mazot, bu sene 43 liradan alınıyor. Zeytin ağaçlarının bakımında kullanılan bitki besleme ürünü olan bakırlının fiyatı geçen sene fiyatı 80 lirayken, 760 liraya çıktı. Bir tonluk ilaç tankerinin sezonluk maliyeti 8 bin lirayı buluyor. Bir işçinin günlük ücreti geçen sene 100 lirayken bu sene bin liraya yükseldi. Haliyle zeytinyağının fiyatı da yükseldi. 100 liraya satılan zeytinyağı, şimdi 450 liraya satılıyor.

İklim şartlarının değişmesi, kuraklık zeytin üretimini zorlaştırdı. Geçen sene mart ayında yağışların fazla olması, zeytinden alınan miktarı düşürdü. Bir önceki sene 30 ton zeytin alınan 2 bin 500 ağaçtan 15 ton zeytin alınabildi. Zeytin üretimine devam edecek çiftçilerin gözü hem artan maliyetlerde hem de hava şartlarında. Koşullara dayanamayan zeytin üreticileri, zeytinlik alanların yüzde 60’ını ise çoktan sattı.

Tirilye Mahallesi muhtarı Süleyman Alkız, zeytin üreticileri olan Hüseyin Özata, Mustafa Oruk ve Vedat Ateş, Tirilye’deki üreticilerin son durumunu anlattı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir