Bursa’nın 3 milyon yaşındaki mağarası: Oylat

Bursa’nın 3 milyon yaşındaki mağarası: Oylat

Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Oylat Mağarası, 3 milyona varan yaşı ve Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Yaz kış sıcaklığın 18 derece olduğu mağarada her bir sarkıtın 1 cm büyümesi 16 yıl sürüyor.

Bursa’nın görece az bilinen doğal güzelliklerinden Oylat Mağarası, Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olma özelliğini taşıyor.

750 metre uzunluğundaki mağaranın sıcaklığı ise yaz kış 18 derece. Nem oranı yüzde doksan.MAĞARAYI GEZMEK 40 KATLI BİNAYA ÇIKMAK GİBİ

95 metre genişliğe sahip bu mağarada yolculuğu tamamlamanızı sağlayan merdivenlerin sonuna geldiğinizde 40 katlı bir binaya çıkmış gibi oluyorsunuz.

Mağaradaki dikit ve sarkıtların 1 santimetre büyüklüğe gelmesi ise 16 yıl sürüyor.3 milyon yıllık olduğu ifade edilen mağaranın özelliklerinden birisi de bazı hastalıklara şifa olması.

Bu hastalıklardan bazıları astım, nefes darlığı ve bronşit…Görenlerin hayran kaldığı mağarayı her gün yüzlerce kişi ziyaret etse de potansiyeli düşünüldüğünde bu ziyaret sayısının yeterli olduğunu söylemek pek mümkün değil.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir