Emekli zammında son durum: AK Partili bazı vekiller teklif etti ama reddedildi

Emekli ve memurun gözü Temmuz ayında yapılacak zam oranında… AK Parti’de seçim sonuçlarının istişare edildiği toplantılar tamamlanırken görüşmelerde Temmuz ayında emeklilere enflasyonun üzerinde zam yapılmasının da önerildiği ortaya çıktı. Kulislere yansıyan bilgilere göre; bu teklif “Hangi kaynakla yapacaksınız” gerekçesiyle reddedildi. İşte emekliye yapılacak temmuz zammında son gelişmeler…

Emekli zammında son durum: AK Partili bazı vekiller teklif etti ama reddedildi

Türkiye’de 10 milyon 331 bin 697 SSK’lı, 715 bin 100 Bağ-Kurlu, 2 milyon 304 bin 714 Emekli Sandığı’ndan olmak üzere toplam 15 milyon 351 bin 511 kişi emeklilik, malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı (pasif sigortalı) alıyor.

Bu nedenle emekli, malullük, ölüm aylığı ve dul, yetim maaşı alan milyonların gözü Temmuz ayında yapılacak zam oranında…

TÜİK 2024’ün ilk dört ayı için enflasyonu yüzde 18,72 olarak açıklamıştı.

SSK (4a) ve Bağ-Kur (4b) ve Emekli Sandığı’ndan (4c) emekli olanlar için bu oran Mayıs ve Haziran enflasyonuyla birlikte kritik

Merkez Bankası’nın tahminine göre altı aylık enflasyon yüzde 25-26 bandında gelecek. Bu oran da emekli zammının belirlenmesinde kullanılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Temmuz’da Emekliye refah payı verilecek” mi sorusuna yönelik “Bunu konuşmak için erken” yanıtını vermişti. Işıkhan, “Şu anda bunu konuşmak için çok erken. Bunun için Temmuz ayını bekleyelim” ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal güvenlik uzmanı İsmail Sevinç, emekliye yeni düzenlemenin zor göründüğünü söyleyerek en düşük emekli maaşlarıyla ilgili umut olduğunu ifade ederek kendi tahminini şöyle açıklamıştı: “En düşük emekli aylığı 10 bin TL’den 12 bin -13 bin TL olur.”

Enflasyon üzerinde zam teklifine onay yok

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in başkanlığında bir süredir milletvekilleri ile seçim sonuçlarının değerlendirildiği istişareler tamamlandı.

Türkiye gazetesinin haberine göre; toplantıda, temmuz ayında emeklilere enflasyonun üzerinde zam yapılması gerektiğini söyleyen milletvekilleri de oldu. Ancak bu fikre “Hangi kaynakla bunu yapacaksınız. Durum ortada. Emeklilikle ilgili en yanlış adım EYT oldu. Onun getirdiği fatura ödeniyor şu anda. Bu tip öneriler ülkenin hayrına olmaz” gerekçesiyle itiraz edildi.

Ayrıca, seçim sürecinde yapılan bazı yanlışların sonrasında da devam ettiğine dikkat çekildi. Özellikle ‘lüks ve şatafat’ görüntülerinin kamuoyunda tepki çektiği dile getirildi.

Seçim sürecinde ‘Çakarlı makam araçları’ ile yapılan çalışmaların vatandaşı kızdırdığı belirtildi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir