Engin Dinç hakaret davasını kaybetti

Konya’da Dedeoğlu ailesinin katledilmesinin ardından Emniyet Müdürü Engin Dinç’in Hrant Dink suikastinde sorumluluğunu hatırlatan K.S.’ye dava açıldı. Mahkeme, ‘ifade özgürlüğü’ dedi, K.S. beraat etti.

Engin Dinç hakaret davasını kaybetti

Sözcü’den Can Bursalı’nın haberine göre, Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan kriz, polis şeflerine cezaevi kapılarını açtı. Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’in emeklilik dilekçesini vereceği de iddialar arasında.

DEDEOĞLU AİLESİ KATLEDİĞİNDE KONYA’DAYDI

Dinç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın göreve başlamasından sonra eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminin kadrosundaki değişikliklerle birlikte Ankara Emniyet Müdürlüğü koltuğuna oturdu. Dinç, Ankara’dan önce Konya Emniyet Müdürü olarak görev yapıyordu.

Dinç’in Konya Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı dönemde, Dedeoğlu ailesi ırkçı saldırıya uğradı. Aileden 7 kişi, Mehmet Altun tarafından katledildi.

HRANT DİNK ÖLDÜRÜLDÜĞÜNDE ŞUBE MÜDÜRÜYDÜ

Dedeoğlu ailesinin katledilmesiyle ilgili sosyal medyada yorum yapan K.S. adlı yurttaş, Engin Dinç’in Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yaptığı dönemi hatırlattı.

19 Ocak 2007’de katledilen gazeteci Hrant Dink’in katledildiği saldırıdan önce yapılan ihbarlara vurgu yapan K.S. yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

-Bu cinayeti işleyecek kişileri bilmesine rağmen açık ve yakın tehlike altında bulunan Hrant Dink’in yaşam hakkını korumamıştır.

-Görevi gereği cinayet hazırlığı yapan suç örgütüne operasyon yaptırmayarak, Hrant Dink’i kanundan kaynaklanan koruma yükümlülüğüne aykırı hareket ederek kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi suçunu ve görevi kötüye kullanma suçlarını işlediği anlaşılmıştır.

EMNİYET İHBARCI OLDU

2021 yılının ağustos ayında yapılan bu paylaşımın ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü K.S. hakkında suç duyurusunda bulundu.

2.5 yıl sonra 2023 yılının ağustos ayında K.S. hakkında “sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçlamasıyla dava açıldı ve 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

MAHKEME: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ OLUR

Dava, bu yıl mart ayında sonuçlandı. Mahkeme, K.S.’nin yaptığı paylaşımın “sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçunu oluşturmadığına hükmetti.

Kararın gerekçesinde, K.S.’nin yaptığı paylaşımın ağır eleştiri veya rahatsız edici söz kapsamında kaldığına vurgu yapıldı ve bu sözlerin hakaret olarak değerlendirilmesinin ifade özgürlüğü hakkını ihlal edeceğine dikkat çekildi.

Beraat kararının ardından Engin Dinç itiraz etti. Dinç’in itirazı üzerine dava yeniden açıldı. Geçen hafta görülen davada mahkeme tekrar beraat kararı verdi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir