Kremlin: Operasyon Ukrayna teslim olunca sona erecek

Kremlin, Rusya’nın Ukrayna’da  “özel askeri operasyon” olarak belirttiği savaşın Ukrayna teslim olduğunda sona ereceğini söyledi. 

Kremlin: Operasyon Ukrayna teslim olunca sona erecek

AFP’nin aktardığı habere göre, Kremlin, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’daki savaşın Ukrayna teslim olunca sona ereceğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, “Ukrayna’daki özel askeri operasyon plana göre ilerliyor ve hedeflerine ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Peskov, Rusya’nın dün Ukrayna’nın Kremençuk şehrinde bir alışveriş merkezine düzenlediği saldırıya da değindi. Peskov, “Savunma Bakanlığı konu hakkında bir açıklama yaptı.” Dedi.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Rus güçlerinin içinde 1000 sivilin bulunduğu bir alışveriş merkezini vurduğunu açıklamıştı. Saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiği, en az 40 yaralı olduğu biliniyor.

G7 liderlerinin Rus doğalgazı ve petrolüne tavan fiyat getirmek için inceleme yapma kararlarının ardından Kremlin, böyle bir fiyat tavanının uygulanması halinde Rus kamu enerji şirketi Gazprom’un GAZP.MM doğalgaz teslimat kontratlarını revize edebileceğini belirtti.

Peskov, G7 liderlerinin değerlendirdikleri fiyat tavanı planının Rusya’ya maliyetinin ne olacağı konusunda yorum yapamayacağını ifade etti.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir