Kur’an-ı Kerim yakma provokatörü Momika, İsveç’e teslim edildi

Norveç’te iltica talebi kabul edilmeyen ve 2 hafta hapis yatan Kur’an-ı Kerim yakma provokatörü Salwan Momika, İsveç polisine teslim edildi.

Kur’an-ı Kerim yakma provokatörü Momika, İsveç’e teslim edildi

İsveç polisi yaptığı açıklamada, Momika’nın, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığını duyurdu.

Ülkenin Expressen gazetesine açıklamada bulunan Momika, “16 Nisan’a kadar İsveç’te geçici oturma iznim var, iznim bitince burada tekrar iltica başvurusu yapacağım.” ifadelerini kullandı.

Norveç’te iki hafta bir hücrede hapis yattığını anlatan Momika, “Norveç’e varır varmaz tutuklandım, cep telefonum alındı ​​ve tecrit hücresine atıldım. Norveç’te Kur’an yakmayacağımı belirtmeme rağmen güvenlik riski oluşturduğumu ve bu yüzden ilticamı kabul etmeyeceklerini söylediler.” dedi.

Norveç’te hücrede yatarken, kendisinin öldüğüne dair haberlerin bütün dünyada yayıldığını aktaran Momika, hücrede yattığı ve cep telefonu olmadığı için bu tür haberlere müdahale edemediğini ve Norveç’te hayal kırıklığına uğradığını kaydetti.

İSVEÇ’TE MOMİKA’NIN ÇALIŞMA VE OTURMA İZNİ UZATILMAMIŞTI

İsveç Göç Temyiz Mahkemesi, 27 Mart’ta Göç Mahkemesi’nin Momika hakkında aldığı sınır dışı edilme kararını onadığını duyurmuştu.

Momika ise Göç Temyiz Mahkemesi’nin kararı sonrası İsveç’i terk edip Norveç’e iltica edeceğini söylemişti.

İsveç Göçmenler Ofisi, Ekim 2023’te, Momika’nın 16 Nisan 2024’e kadar çalışma ve oturma izninin bulunduğunu, bu tarihten sonra sınır dışı edileceğini belirtmişti. Momika, karara itiraz edip davayı Göç Mahkemesi’ne götürmüştü.

Göç Mahkemesi de Momika’nın oturma izni başvurusunda yanlış bilgi verdiğini ve bu yüzden Göçmenler Ofisinin sınır dışı kararını onadığını açıklamıştı. Momika, daha sonra kararı Temyiz Mahkemesi’ne götürmüştü.

Norveç’e giden ve 28 Mart’ta iltica eden Momika, tutuklanarak hapse atılmıştı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir