Polonya’da rüşvetle vize skandalında detaylar ortaya çıkıyor

Polonya’nın rüşvet karşılığında vize verdiği ortaya çıkmıştı. Olaya ilişkin soruşturma başlatılırken skandalın detayları da belirginleşiyor. 2021’den bu yana en az 250 bin kişiye parayla vize verildiği düşünülüyor. İktidardaki göçmen karşıtı PiS ise eleştirilerin odağında.

Polonya’da rüşvetle vize skandalında detaylar ortaya çıkıyor

Polonya’da geçen hafta 7 kişi hakkında suç duyurusuyla başlayan vize rüşveti krizi derinleşiyor.

Polonya medyasında yer alan haberlere göre, soruşturma, Merkezi Yolsuzlukla Mücadele Bürosu tarafından sağlanan kanıtlara dayanılarak 7 Mart’ta başlatıldı.

Seçime bir ay kala ortaya çıkan bu skandal iktidardaki göçmen karşıtı Hukuk ve Adalet Partisi’ni hedefe koydu. Polonya’ya ait temsilciliklerin dünyanın her yerinde AB’ye bir paralı geçiş kapısı oluşturduğu ortaya çıktı.

Tahminlere göre 2021 yılından bu yana 250 binden fazla insana rüşvetle vize verildi. Bu vizeleri alan binlerce kişi daha sonra önce Meksika’ya ardından ABD’ye kaçtı.

Ana muhalefet lideri Donald Tusk olayı “Polonya’nın 21. yüzyıldaki en büyük skandalı” olarak nitelendirdi.

8 ÜLKE ÖNE ÇIKIYOR

Yolsuzluk Hong Kong, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Suudi Arabistan, Singapur, Filipinler ve Katar’daki Polonya diplomatik temsilciliklerine yapıldı.

Polonya’da yayımlanan Wyborcza gazetesi, geçen hafta, Polonya Dışişleri Bakanlığının yüz binlerce göçmenin Avrupa’ya gelmesine izin vermiş olabileceğini yazmıştı.

Rzeczpospolita gazetesi de sistemin nasıl işlediğini bilen firmalar tarafından kolayca manipüle edilebildiğini ve “sistemi atlatmalarına” yardımcı olmak için başvuru sahiplerinden 5 bin dolara kadar ücret aldıklarını öne sürdü.

Polonya basınında yer alan haberlere göre, yolsuzlukla mücadele yetkilileri 31 Ağustos’ta Dışişleri Bakanlığında bir arama gerçekleştirdi. Aynı gün Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk görevden alındı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir