Yeniden Refah İstanbul seçiminde dengeleri değiştirebilir mi?

Yeniden Refah İstanbul seçiminde dengeleri değiştirebilir mi?

Adalet ve Kalkınma Partisi ile yerel seçimlerde ittifak görüşmeleri sonuçsuz kalan Yeniden Refah Partisi, 3 büyük kentteki belediye başkan adaylarını ilan etti. Yeniden Refah’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına eski bakanlardan parti sözcüsü Suat Kılıç, İzmir Büyükşehir’e de Cemal Arıkan aday gösterildi.

Birçok şehir ve ilçede adaylarını açıklayan Yeniden Refah’ın, başta İstanbul olmak üzere 3 büyük kentte aday çıkarıp çıkarmayacağı merak ediliyordu.

Yeniden Refah’ın geçen hafta 3 büyük kentteki adaylarını ilan edeceğini duyurmasına karşın, Başak Demirtaş’ın DEM Parti’nin İstanbul adaylığından vazgeçmesi üzerine siyasi kulislerde AK Parti’nin Yeniden Refah’la yeni bir temas arayabileceği yorumları yapılıyordu.

Ancak iki parti arasında son bir haftada kamuoyuna yansıyan bir görüşme olmadı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Ankara Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, 31 Mart yerel seçim beyannamesini, hem de 3 büyük kentteki adaylarını kamuoyuna açıkladı.

Partisinin seçim bildirgesini açıklayan Erbakan daha sonra İzmir’den başlayarak 3 büyük kentteki belediye başkan adaylarını ilan etti.

MEHMET ALTINÖZ KİMDİR?

İstanbul Büyükşehir’e Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz aday gösterildi.

1973 Bursa doğumlu olan Altınöz, Bursa Anadolu Lisesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümü mezunu.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İşletme Bölümünde Yönetim ve Organizasyon Yüksek  lisansı (MBA) yapan Altınöz aynı zamanda, Milli Görüş hareketinin kurucusu eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın kızı, Yeniden Refah Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın ablası Elif Erbakan’ın eşi.

Altınöz AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı da olan Mehmet Altınöz, Saadet Partisi Genel Merkez Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliği ve STK ve Halkla ilişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan Altınöz, iyi derecede İngilizce biliyor.

ANKARA’DA SUAT KILIÇ, İZMİR’DE CEMAL ARIKAN

Ankara Büyükşehir adayı Suat Kılıç ise siyasete AK Parti’de başlayan bir isim. Bu partideyken uzun yıllar milletvekilliği ve Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulunan Kılıç, halen Yeniden Refah’ın Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü.

İzmir Büyükşehir adayı ise YRP İl Başkanı Cemal Arıkan oldu.

İSTANBUL SEÇİMİNDE DENGELER DEĞİŞİR Mİ? 

Yeniden Refah, 14 Mayıs 2023 seçimlerine, AK Parti ile son anda varılan uzlaşmayla “Cumhur İttifakı” çatısı altında girdi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen Yeniden Refah, Cumhur İttifakı çatısı altında kendi adaylarıyla yarıştığı milletvekili genel seçiminde ise 5 milletvekili çıkardı.

BBC Türkçe’den Ayie Sayın’ın haberine göre, Yeniden Refah’ın özellikle İstanbul’da aday çıkarması AK Parti için kritik önemde. Çünkü, 2019’da CHP’ye karşı kaybettiği İstanbul’u “geri alma” hesabı yapıyor ve arkasında bu kez ittifak ve DEM Parti desteği olmayan İmamoğlu’na karşı kendisini daha avantajlı görüyor.

Ancak Yeniden Refah, 14 Mayıs seçimlerinde İstanbul’da yüzde 3 oy aldı ve kamuoyu anketlerine göre de yükselen bir trend gösteriyor. Yeniden Refah yöneticileri bu ildeki oy oranlarının yüzde 5’i bulduğunu savunuyor.

İstanbul’da seçimin küçük oylarla el değiştirme olasılığı yüksek görüldüğü için Yeniden Refah’ın Cumhur İttifakı’ndan kopması, iktidar partisi açısından dezavantaj görülüyor.

2019’da CHP adayı Ekrem İmamoğlu, ilk tur seçimi 13.729 oyla kazanmış ancak seçimin tekrarlanması üzerine oy farkını 800 binin üzerine çıkarmıştı.

DEM Parti’nin aday çıkarma kararı İmamoğlu’nun yeniden seçilmesini riske sokmasına karşın, CHP’de, Başak Demirtaş’ın adaylıktan çekilmesi ve Yeniden Refah’ın aday çıkarması ile kayıpların dengeleneceği hesabı yapılıyor.

İTTİFAKTAN KOPUŞUN SONUCU NE OLACAK?   

Yeniden Refah’ın geçen hafta, kendi adaylarıyla yarışacağını duyurup, isimlerin açıklamasını 10 Şubat’a bırakması, siyasi kulislerde AK Parti’nin yeniden ittifak arayışına girebileceği yorumlarına neden olmuştu.

Ancak iktidar partisinin böyle bir girişimi olmadı. Bu tutumun altında ise AK Parti’nin Yeniden Refah’ın muhalefet cephesine geçmesi ile oylarının da düşüşe geçeceği beklentisinin yattığı dillendiriliyor.

AK Parti kurmayları, Yeniden Refah’ın oy artışında 14 Mayıs seçimlerine “Cumhur İttifakı” çatısı altında girmesinin etkili olduğunu düşünüyor ve AK Parti’ye hayat pahalılığı ve çeşitli icraatları nedeniyle kızgın olan seçmenin parlamento seçiminde “aynı havuzda” olan Yeniden Refah’a parti oylarının kaydığını savunuyor.

Yeniden Refah seçmeninin esas tabanının partili seçmenleri olduğunu ifade eden bazı AK Parti kurmayları, İstanbul’da Yeniden Refah seçmeninin Ekrem İmamoğlu karşıtlığı üzerinden konsolide olacağını ve adayları Murat Kurum’u destekleyeceği tahminini dile getiriyor.

GÖRÜŞMELER NEDEN SONUÇSUZ KALDI? 

AKP ile Yeniden Refah Partisi heyetlerinin, iki partinin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde iş birliği yapmalarına yönelik görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

Partisinin 31 Mart yerel seçimlerine kendi adaylarıyla gireceğini duyuran Genel Başkan Fatih Erbakan, bunun gerekçelerini de “milletimiz ve teşkilatımız ittifak istemiyor” diye açıklamıştı.

“Belediye başkanlığı seçimleri beka seçimi değildir” diyen Erbakan, AKP’nin taleplerine de olumlu yanıt vermemesi nedeniyle ittifak yapmayacaklarını duyurmuştu.

YRP’NİN SEÇİM BİLDİRGESİ

Genel Başkan Erbakan, 3 kentin adayını ilan ettiği toplantıda, partisinin 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin seçim bildirgesini de açıkladı.

2028 seçimlerine dönük hedefini “iktidar” olarak açıklayan Erbakan, “rant belediyeciliğini” de eleştirdi:

“Rant belediyeciliği demek israfa bulaşmış belediyecilik demektir. Heykelci belediyecilik demek iş değil laf üretmek demektir Festivallere, kutlamalara, konserlere milyonlarca lira akıtmak demektir. Belediyenin imkanlarıyla LGBT etkinliklerine destek olmak ve nesillerin ifsadına vesile olmak demektir. İbadethanelerimizin yanı başında düzenlenen içkinin su gibi aktığı konserlere milyonlarca lira aktarmaktır. Hizmeti vatandaşa değil örgüte götürür, millete kazınan hendektir, özgeçmişi dağa dayananlara iş imkanı sağlamaktır. Ahlaklı belediyecilik her işinde ahlakı öncelemek, bir adım atarken ahiretteki karşılığını düşünerek adım atmak demektir.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir